Sertifikaları yakından tanıyın

 

USDA ORGANİK (ABD)

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nda (USDA) düzenlenen Ulusal Organik Program (NOP), organik tarım ürünleri ile elde edilen ve satılan tüm ürünlerin standardizasyonunu ve denetimini yapar. Tarım aşamasından ambalaja girinceye kadar (depolama koşulları dahil) tüm süreç katı bir kontrol altındadır.

“USDA Organic” logosuna sahip olan ürünler en az %95 oranında organik olarak üretilmiş/elde edilmiş bileşenler içermelidir. Kullanılan prosesler standartlara sıkı sıkıya bağlı kalmalıdır.

USDA organik sertifikası, organik ürünün %95 veya daha fazla sertifikalı organik içeriğe sahip olduğunu belirtir. Eğer etikette ürünün belirtilen organik bişenlerle üretildiği belirtilmişse bu belirtilen bileşenlerin sertifikalı organik olduğu kesindir.

NSF ORGANİK (ABD)

NSF/ANSI 305 Organik Bileşenler İçeren Kişisel Bakım Ürünleri bir Amerikan Ulusual Standardıdır. Bu standart organik bileşenler içeren kişisel bakım ürünlerinin etiketleme ve pazarlama gerekliliklerini tarif eder. ABD’de Mart 2009 tarihinde Kişisel Bakım Ürünleri için Organik Standardı olarak özellikle geliştirilmiştir.

Bu standarda göre ürün üzerinde “organik bileşenler içerir” ibaresinin belirtilebilmesi için ürünün en az %70 veya daha fazla organik bileşenler içermesi ve aynı zamanda ürünün belirtilen kılavuzlara göre üretilmesi gerekmektedir.

USDA Ulusal Organik Programı (NOP) regulasyonları gibi, NSF standardı da organik bileşenler, malzemeler, proses ve ürün spesifikasyonları ve etiketleme gerekliliklerini içerir. NSF standardı, ürünlerde NOP tarafından sertifikalandırılan bileşenlerin kullanımını gerektirmektedir.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından onaylanan sertifika testleri, alanında uzman mikrobiyologlar, toksikolog (Kimyasallar ile biyolojik sistem arasındaki etkileşimleri, zararlı sonuçları inceleyen, kimyasalların zararsızlık limitlerini belirleyen bilim adamı), kimyager, mühendis, çevre ve halk sağlığı profesyonelleri tarafından titizlikle yapılır. 1997’den bu yana Dünya Sağlık Organizasyonu ile birlikte çalışan kuruluş, su kalitesi ve güvenliği, besin güvenliği ve iç mekân güvenliğiyle ilgili konularda da çalışır.


 

NPA (Natural Product Association) (ABD)

Doğal ürünler pazarına liderlik eden en eski sertifikalardan biridir. Gıda, gıda takviyeleri, sağlık ve güzellik ürünlerini kapsayan sertifikayı, saf ve doğal içeriğiyle insan sağlığına risk oluşturmayan, hayvanlar üzerinde test edilmeyen, çevreye zarar vermeyen, geri dönüşümlü içeriğe sahip, paketlemesinde doğal malzeme kullanan ürünler alabilir.

Bu sertifikayı almaya hak kazanan ürünler minimum yüzde 95 doğal içeriğe sahiptir. Ürünün en az %95’i doğal kaynaklı bileşenlerden oluşmalıdır ve içerdiği bileşenlerin saflığını koruyan proselerle üretilmelidir. Ürünün Petrol kökenli bileşikler içermesine izin verilmez. Bir markanın herhangi bir ürünün bu sertifikaya sahip olması için markaya ait tüm ürünlerin en az %60’ının bu standarda uyması gerekmektedir.

GLUTEN FREE

Buğday ve mısır gibi tahıl grubu ürünlerin unlarından nişasta yıkanarak alınır ve geriye sarımsı, protein bakımından zengin ‘gluten’ kalır. Gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe kıvam artırıcı, nem tutucu, yapıştırıcı ve raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılır. Ancak Çölyak hastalığına sahip kişilerde bağışıklık sistemlerine ve ince bağırsağa zarar vererek gluten’i reddeder. İnce bağırsak zarında bulunan, villi olarak adlandırılan, küçük parmak benzeri çıkıntılar kaybolur. Besin öğeleri gıdalardan bu villi sayesinde kan dolaşımına emilirler. Villi olmazsa, kişi kötü beslenmiş olur. “Gluten Free” sertifikası, ürünün içerisinde “gluten” kullanılmadığını gösterir. Türkiye’de her 100 kişiden biri çölyak hastasıdır. Ayrıca gluten’li gıdalar için hayvsansal jelatin kullanılır. Bu maddenin alternatifi jelatin ise bitki aleminden elde edilir ve bitki proteinleri vücut tarafından daha kolay sindirilir.

VEGAN

“Vegan” sertifikası, vegan yaşam biçimini destekleyen sivil toplum kuruluşu The Vegan Society yetkililerince verilen bir sertifikadır ve içeriğinde hayvanlardan elde edilen hiçbir ürün kullanılmadığını gösterir. Ayrıca The Vegan Society’nin kurucuları “vegan” kelimesini literatüre kazandıran kişilerdir.

 

 

CRUELTY FREE

“Cruelty Free” sertifikası Ürünün test aşamasında hayvanlar üzerinde denenmediğini kanıtlar. Ürünlerin test edilme sürecinde hayvanlar üzerinde acı verici ve öldürücü deney yapan firmaları tespit eden dünyaca ünlü hayvanları koruma örgütü PETA (Hayvanlar İçin Ahlaklı Yaklaşım) ile ortak çalışır. “Cruelty Free” sertifikası alan ürün çeşitleri arasında kozmetik ürünler, kişisel bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri, kıyafet ve ayakkabılar bulunur.

ECO HARVEST

Avustralya Melaleuca Alternifolia ağacından elde edilen, yüzden fazla kimyasal bileşen içeren renksiz çay ağacı yağının faydaları, yıllar süren araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Desert Essence’in buharla damıtılan ve kimyasal kullanılmayan çay ağacı yağı çeşitleriyle tanışın! Eco-Harvest® Çay Ağacı Yağı çevresel sorumluluğa sahip çiftliklerde, böcek ve mantar ilacı kullanılmadan yetiştirilmiştir.

USDA CERTIFIED BIOBASED

2002 yılında Amerika Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan USDA BioPreferred® programı, içeriğindeki bitkisel bazlı ürün yüzdesini gosteren bir akreditasyon sertifikasıdır. Seventh Generation bu sertifika programına ilk katılan firmalardan biridir ve bu programda %95 ve üzeri sertifikasını alabilen tek firmadır.

GREEN SEAL (ABD)

Bağımsız, kâr amacı gütmeyen, ürünleri bilimsel veriler ışığında sertifikalandıran Washington merkezli bir kuruluştur. Sertifikayı alacak ürünleri, kadrolu mühendisler, çevre bilimcileri ve denetçiler seçer. Hizmetin öncelikli amacı, kişisel bakım ve kozmetik kategorisinde ABD’deki tüm ürünleri yaşam döngüsüne geri kazandırmaktır. Bu sertifikayı alan ürün ve hizmetler, içeriğiyle insan sağlığına ve çevreye duyarlı olduğunu ispatlayan ‘ecolabel’ etiketine sahiptir. Ecolabel etiketi, Avrupalı birçok büyük firmanın, zararlı gıda ve kimyasal barındırmayan ürünleri tespit etmesinde yardımcı olur. Saç spreyleri, losyonlar, güneş kremleri, oje, deodorant, makyaj ürünlerini kapsayan Grean Seal serifikalı ürünlerin, içeriğinde doğaya ve insan sağlığına zararlı maddeler kullanılmadığı kanıtlanmıştır.

LEED

Enerji ve Çevreye Duyarlı Tasarımda Liderlik Programı çevreci tasarım ile ilgili 6 ana kategoride spesifik kriterlere uygun olan binalara verilir: su verimliliği, enerji ve atmosfer, madde ve kaynaklar, iç yaşam alanı çevre kalitesi, yaratıcılık ve tasarım ve verimli merkezler konusunda hizmet eder. Seventh Generation’ın ofisleri ve üretim tesisleri bu prosedüre uygun olarak tasarlanmaktadır.

 

B CORP

Daha duyarlı iş yapış şekli icin strateji belirlemek bizim sorumluluğumuzdadır. B Corp’un ku- rucu üyesi ve çok sıkı sosyal ve çevresel performans, sorumluluk ve şeffaflık gerekliliklerine uyarak sertifikali B firması olmaktan gurur duyuyoruz. B Corp sadece hisse sahiplerine karşı değil, tüm paydaşlarına karşı da sorumluluk projesidir.